عربي English לאתר המידע לנוסע - pti.org.il
החל מ-01.08.22

מהפכת השירות בתחבורה הציבורית

משתלם לנסוע יותר

red-pointer
מהפכת השירות בתחבורה הציבורית "דרך שווה" מחברת את ישראל בתחבורה הציבורית, ומאפשרת לנסוע לאן שרוצים, ומתי שרוצים, במחיר אחיד וברור. פשוט משתלם לנסוע יותר.

במרכז המהפכה: כרטיס "חופשי ארצי"

החל מ-01.08.2022 כל הנוסעים והנוסעות בישראל יוכלו לקנות כרטיס "חופשי ארצי", מנוי חודשי, שיאפשר לנסוע בכל האוטובוסים בארץ במחיר אחיד, ללא הגבלה - וזאת בעלות קבועה של 225 ש"ח בלבד בחודש. הכרטיס תקף לנסיעה ללא הגבלה גם ברכבת הקלה בי-ם, וברכבלית, המטרונית והכרמלית בחיפה. נסיעות ברכבת יוסיפו עלות מסוימת לכרטיס לפי מרחק הנסיעה.

"חופשי אזור 1"

מי שגרים באזורים נבחרים, בנגב ובגליל, ובעצם בכל מקום שאינו בשלושת המטרופולינים הגדולים (אזור 1 במפה), יוכלו לרכוש כרטיס מוזל: "חופשי אזור 1", שיאפשר נסיעה ללא הגבלה עד 40 ק״מ בתוך האזור, בעלות קבועה של 99 ש"ח בלבד.
למעשה, נהפוך את כל ההנחות המקומיות הקודמות, מהנחה לנסיעה בודדת - לחופשי-חודשי אזורי אחיד ומשתלם במיוחד.

הנחות קבועות ונרחבות יותר - 75+ בחינם!

לראשונה, נוסעות /ים מגיל 75 ומעלה - יזכו לנסוע בחינם, בכל התחבורה הציבורית! יתר האזרחיות והאזרחים הוותיקים ימשיכו לנסוע ב 50% הנחה.

הנחות קבועות ונרחבות יותר - גם לילדים ולנוער

לראשונה, ילדים ונוער בגילאי 5-18 יוכלו לרכוש חופשי חודשי ב-50% הנחה, כך שכרטיס "חופשי ארצי" בכל המדינה יעלה להם 112.5 ש"ח בלבד, וכרטיס "חופשי אזור 1" - 49.5 ש"ח בלבד.

הנחות קבועות ונרחבות יותר - לאנשים עם מוגבלות וזכאי ביטוח לאומי

ההנחה לאנשים עם מוגבלות ולמקבלות/י הבטחת הכנסה תורחב מ 33% ל-50% לנסיעה.

הופכים את מחירי התחבורה הציבורית לפשוטים

מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית יעודכנו ויהיו אחידים בכל הארץ, כך שמעכשיו תדעו בדיוק כמה כל נסיעה עולה - לפי טבלת מרחקים פשוטה.

נוסעים יותר - משתלם יותר

עבור מי שמשתמשים באופן קבוע בתחבורה הציבורית, השיטה החדשה תאפשר נסיעה חופשית ללא הגבלה ותוריד את המחירים - ומעכשיו תוכלו לנסוע בכל הארץ, ללא הגבלה, במחיר אחד.

אפליקציה חכמה - נוסעים בלי מגבלות

לאחר השינוי, תוכלו לשלם באמצעות אפליקציות התשלום ולדעת שתמיד תשלמו את המחיר הנמוך ביותר: האפליקציה תדאג לכם למחיר הזול ביותר, בכל מצב. רק עולים ונוסעים.

ההטבות החדשות

 • בני ובנות 75+ נוסעים חינם
 • אנשים עם מוגבלות וזכאי ביטוח לאומי מקבלים יותר הנחות (מ-33% ל-50%)
 • כרטיס אחד לכל הארץ - "חופשי ארצי"
 • כרטיס אזורי באזורים נבחרים ב-99 ₪ בלבד
 • ילדים ונוער נוסעים ב-50% גם בחופשי חודשי
 • כרטיס מעבר חופשי של 90 דק' (במרחק 15 ק"מ) בכל הארץ

כמה זה יעלה לי?

עם כמה שאלות קצרות, נוכל לומר לך כמה תעלה נסיעה עבורך

מחשב

תעריפי הנסיעה למסלול שבחרתם

מרחק בין מוצא ליעד: *
תעריף נסיעה בודדת
מחירה של נסיעה
כולל 90 דקות של מעבר חופשי
תעריף יומי
תעריף חודשי
* בחיפוש ללא כתובת מדוייקת המרחק נמדד ממרכז העיר, ייתכנו שינויים בנסיעה עצמה.

שאלות ותשובות

 • אבל איך אני אמור להחליט מראש איזה כרטיס לקנות?
  זה פשוט מאד! מי שנוסע באופן קבוע - לפחות 3-4 פעמים בשבוע - יכול לקנות "חופשי ארצי" או "חופשי אזור 1", ולנסוע בלי דאגות כל החודש.
  מי שנוסע פחות - יכול להשתמש במחשבון שלנו ולהבין מה הכרטיס הכי משתלם עבורו, או -אפילו פשוט יותר - להשתמש באפליקציות התשלום (ולא ברב-קו), ותמיד לקבל את המחיר הטוב ביותר! למשל, אם עליתם על אוטובוס בפעם השלישית היום - תשלמו רק השלמה לחופשי-יומי. נסעתם כבר 20 נסיעות בפריפריות? כל נסיעה נוספת לא תהייה חופשית.
  אנחנו דואגים לך לתשלום הנמוך ביותר שמתאים לשימוש שלך.
 • אני באמת אוכל לנסוע לכל מקום בארץ במחיר אחד עם "חופשי ארצי"?
  השיטה החדשה, שבמרכזה כרטיס "חופשי ארצי", מאפשרת לך לנסוע כל החודש לכל מקום בארץ במחיר אחד באוטובוסים, ברכבת הקלה בירושלים (ובקרוב בגוש דן), ובחיפה – ברכבלית, בכרמלית ובמטרונית.
  כדי שבכל המדינה יהיה משתלם לנסוע יותר בתחבורה הציבורית, לפני השינוי, שאלנו את עצמנו יותר מדי שאלות. כמה עולה לנסוע לבקר את המשפחה בחיפה? כמה עולה לנסוע לראות סרט בעיר הסמוכה? האם צריך לצמצם נסיעה כדי לעמוד בתקציב? "דרך שווה" שמה סוף לשאלות וחישובים. פשוט משתלם לנסוע יותר!

  ולתושבי הערים והיישובים מחוץ למטרופולין ירושלים/ת"א/חיפה, אנחנו מציעים "חופשי אזור 1". הכרטיס מאפשר דווקא למי שגרים באזורים מרוחקים יותר - לנסוע רחוק יותר ולשלם פחות. ההנחה על ה"חופשי אזור 1" מחליפה עשרות הנחות היסטוריות, שהיו מוגבלות לנסיעה המקומית המצומצמת, והיו שונות בין עיר לעיר, לעתים בערים סמוכות. עכשיו, יש 'דרך שווה' יותר להגיע רחוק יותר - בגליל ובנגב, בגולן ובערבה - במחיר הזול של 99 ש"ח בלבד לחודש, ו-49.5 ש"ח בלבד לילדים ונוער ולגיל השלישי.
 • איך נקבע איזה ישוב זכאי להיכלל בכרטיס "חופשי אזור 1" המוזל?
  מנוי חופשי חודשי אזורי מוצע בכל היישובים שמחוץ לשלוש המטרופולינים ירושלים, ת"א וחיפה, בהתבסס על מפות שכבר נקבעו ברפורמות קודמות. המפות נקבעו על בסיס מרחקים מהגלעין המטרופוליני ועל בסיס הביקושים אל מרכזי המטרופולין.
 • רגע, אז כמה אשלם מעכשיו?
  זה תלוי בנסיעות הקבועות שלך, אבל אם אתה נוסע באוטובוסים - לא תשלם יותר מ-225 ש"ח בחודש. אם אתה נוסע באוטובוסים מקומיים מחוץ למטרופולינים - לא תשלם יותר מ-99 ש"ח בחודש. אזרחים ותיקים ונוער משלמים חצי מחיר מכל המנויים. בכל מקרה, ממש כאן למעלה בעמוד תוכלו לקבל חישוב מדויק של עלות הנסיעה החדשה עבורכם.
 • למה אתם בכלל עושים? מה היה רע קודם?
  לפני השינוי, חופש התנועה שלנו בתחבורה הציבורית היה מוגבל, בלשון המעטה.
  כן, יכולת לעלות על אוטובוס מחיפה ולהגיע לבת ים. יכולת לעלות על אוטובוס במודיעין ולהגיע לנתיבות. אבל כמה הייתה עולה הנסיעה? זו שאלה שאפילו מפעילי התחבורה הציבורית לא תמיד ידעו לענות עליה. חוסר היכולת לתכנן נסיעה, להבין כמה דברים יעלו ואיך זה ישפיע על ההוצאה החודשית שלי על תחבורה ציבורית - כל השאלות האלה רק היו מפריעות לנו באמת להסתמך על תחבורה ציבורית באופן שוטף.

  אם בעבר היינו שואלים האם לנסוע לבקר את המשפחה בחיפה, או האם לראות סרט בעיר הסמוכה עם חברים. מהפכת "דרך שווה" שמה סוף לכל אותם חישובים לשאלות. מהיום, כל מה שכל תושב/ת במדינה יכול/ה וצריך/ה לשאול היום הוא - לאן נוסעים היום? בלי חשבון ובלי עלויות נוספות.
 • למה רכבת ישראל יקרה יותר?
  נסיעה ברכבת תמיד הייתה יקרה יותר מנסיעה באוטובוס, כי הרכבת יקרה יותר לתפעול וגם מספקת חוויית נסיעה נוחה יותר ומהירה יותר. השיטה החדשה לא יכולה להשוות את מחירי האוטובוס והרכבת. רוב מי שנוסעים ברכבת כל יום יגלו שהשיטה החדשה אפילו מוזילה את המחירים עבורם, באמצעות כרטיסי "חופשי-ארצי" - הכוללים נסיעה ברכבת - משתלמים במיוחד!
 • למה ביטלתם לי את הנחת הערך הצבור?
  הנחת ערך צבור נשמרת לזכאים: נוער עד גיל 18, סטודנטים, אזרחים ותיקים עד גיל 75 (מגיל 75 נוסעים חינם), ואף מורחבת לזכאי הביטוח הלאומי מ-33% ל-50%.
  הנחת ערך צבור לציבור הכללי ניתנה באופן זמני, כדי להטמיע לפני יותר מעשור את כרטיס הרב-קו. כדי לשפר את מערך התחבורה הציבורית בישראל ולאפשר הנחות משמעותיות למי שמשתמשים בתחבורה הציבורית באופן שוטף, הוסטה ההנחה כך, שבפועל, מי שמשתמש בתחבורה הציבורית באופן קבוע צפוי לראות חיסכון בעלויות הנסיעה שלו! ההנחה הועברה לכרטיסים החודשיים, ולהרחבת ההנחות לגיל השלישי, לילדים ולאנשים עם מוגבלויות.
 • לא אמרו שהמחירים אמורים לעלות?
  נכון, עמדנו בפני עליות מחירים של כ-9% על כל כרטיסי הנסיעה, אבל בהסכם שבין משרד התחבורה למשרד האוצר נקבע כי תכנית 'דרך שווה' מחליפה את עליות המחירים הכללית, בזכות הוודאות שהיא מייצרת בתחום התשלומים בתחבורה הציבורית.
 • האם יחולו שינויים כבר עכשיו, עוד לפני כניסת "דרך שווה" לתוקף?
  כן. כבר מהיום לא ניתן לרכוש הסדר נסיעה מסוג כרטיסיות או מנוי שנתי לנוער. הכרטיסים הללו לא יהיו בתוקף מאוגוסט, ואנחנו רוצים ״לחסוך״ לך את הצורך להתעסק עם קבלת החזרים או המרת המוצרים ל"ערך צבור" (כסף טעון בכרטיס הרב-קו).
  למרות זאת, ניתן להמשיך לרכוש ולהשתמש בהסדר הנסיעה מסוג "ערך צבור" (הטענת כסף לכרטיס הרב-קו). ה"ערך הצבור" יהיה שימושי גם לאחר כניסת "דרך שווה" לתוקף.
  שימו לב, כי החל מיום ה-1 ביולי, לא ניתן יהיה לרכוש הסדר נסיעה מסוג "מנוי חודשי גמיש" או "מנוי שבועי". מדוע? כי אי אפשר יהיה להשתמש במנויים ״ישנים״ לאחר כניסת "דרך שווה" לתוקף. לכן, כדי שלא תשלמו על מנוי שלא ישמש אתכם למלוא התקופה, תיפסק המכירה כבר ב-1 ביולי.
  סטודנטים/ות שימו לב, החוזים שלך יהיו בתוקף גם לאחר כניסת "דרך שווה". כך גם לגבי חוזה סמסטר ב', שניתן לרכוש עד יום ה-10 במאי 2022. חוזי סטודנטים חדשים יימכרו לקראת שנת הלימודים הבאה.
 • כיצד "דרך שווה" משפיעה על תושבי ותושבות אילת?
  תושבי ותושבות אילת ייהנו ממנוי "חופשי אזור 1" שיאפשר נסיעות ללא הגבלה באוטובוסים, למרחק של עד 40 קילומטר מאילת (אזור הסחר החופשי), בעלות חודשית של 84.60 ₪ בלבד. מדובר בהוזלה משמעותית של כמעט 30 ש"ח, לעומת המנוי "החופשי חודשי" הקיים כיום לתושבי אילת (113.5 ₪). ילדים ונוער עד גיל 18, אזרחים ותיקים וזכאי הביטוח הלאומי יוכלו לרכוש את המנוי בחצי מחיר, בעלות של 42.3 ₪ בלבד.
  בנוסף, לראשונה, תושבות ותושבי אילת יוכלו ליהנות ממנוי "חופשי ארצי" בעלות של 225 ₪ בלבד. המנוי יאפשר נסיעה חופשית מאילת לבאר שבע, וממנה לכל הארץ, באוטובוסים, ברכבת הקלה, במטרונית וברכבלית בחיפה. המנוי משקף הנחה משמעותית לנוסעים ולנוסעות, שנאלצו עד כה, לשלם על נסיעות בודדות בלבד, ומאחר ולא היה שום מנוי בין אילת לבאר שבע ושאר ערי הארץ. ילדים ונוער, אזרחים ותיקים וזכאי הביטוח הלאומי יוכלו לרכוש את הכרטיס ב-50% הנחה, בעלות של 112.50 ₪ בלבד.
  כמו כן, תושבות ותושבי אילת יוכלו ליהנות ממנוי "חופשי ארצי" כולל רכבת, בעלות של 610 ₪ בלבד. הכרטיס יאפשר נסיעה חופשית בכל הארץ, בכל אמצעי התחבורה הציבורית, באוטובוסים וברכבות, ברכבת הקלה, במטרונית וברכבלית, לאילת וממנה, לכל יעד בישראל. ילדים ונוער, אזרחים ותיקים וזכאי הביטוח הלאומי יוכלו לרכוש את הכרטיס בחצי מחיר, בעלות של 305 ₪ בלבד.
  נסיעה בודדת בין אילת לבאר שבע תעלה 27 ₪ בלבד, ונסיעה למרכז הארץ תתאפשר במחיר של 68.5 ש"ח, כפי שנהוג היום. המעוניינים בנסיעות המשך, יוכלו לרכוש מנוי "חופשי יומי" ארצי ב-74 ₪ ולנסוע ללא הגבלה מאילת לכל המדינה. כרטיס זה גם מאפשר נסיעה הלוך חזור באותו יום.
 • האם משהו עבורי כסטודנט/ית השתנה בעקבות "דרך שווה"?
  ההנחות הקיימות כיום לסטודנטים/ות לא השתנו ותוכלו להנות מההנחות הקיימות על מגוון מנויים משתלמים במיוחד. כאמור, ההנחות הקיימות ממשיכות להיות תקפות : 33% הנחה מתעריף הנסיעה הבודדת לסטודנט/ית. אם תרכשו חופשי שנתי או סימסטריאלי, תהיו זכאים להנחה של 50%. שימו לב, החוזים שלך יהיו בתוקף גם לאחר כניסת הרפורמה. כך גם לגבי חוזה סמסטר ב', שניתן לרכוש עד יום ה-10 במאי 2022. חוזי סטודנטים חדשים יימכרו לקראת שנת הלימודים הבאה.

טבלת המחירים החדשים

"חופשי ארצי"
225 ₪
כרטיס חודשי לנסיעה ללא הגבלה באוטובוסים בכל הארץ (למעט אילת)
"חופשי אזור 1"
99 ₪
כרטיס חודשי לנסיעה ללא הגבלה באוטובוסים עד 40 ק"מ בין ישובי הפריפריה
מחיר עם רכבת ישראל
מרחק נסיעה בודדת חופשי יומי "חופשי ארצי" "חופשי ארצי" + רכבת ישראל
מקומי
(עד 15 ק"מ)
5.5 ₪ 9 ₪ 12.5 ₪ 18 ₪ 225 ₪ 255 ₪
(תוספת של 30 ₪)
אזורי
(16-40 ק"מ)
12 ₪ 18 ₪ 24 ₪ 28 ₪ 225 ₪ 255 ₪
(תוספת של 30 ₪)
בינעירוני
(40-75 ק"מ)
16 ₪ 24 ₪ 32 ₪ 37 ₪ 225 ₪ 410 ₪
(תוספת של 185 ₪)
בינעירוני מרוחק
(75-120 ק"מ)
16 ₪ 27 ₪ 32 ₪ 42 ₪ 225 ₪ 610 ₪
(תוספת של 385 ₪)
כלל ארצי
(120-225 ק"מ)
27 ₪ 48 ₪ 54 ₪ 74 ₪ 225 ₪ 610 ₪
(תוספת של 385 ₪)
החל מ 225 ק"מ 68.5 ₪ - 74 ₪ - 610 ₪ -
610 ₪
ומקבלים 90 דקות של מעבר חופשי בנסיעות עד 15 ק"מ! ונוסעים כמה שרוצים באותו המרחק, כל היום! ונוסעים ללא הגבלה, כל החודש!

טבלת המרחקים של רכבת ישראל

טווח מוצא יעד נסיעה בודדת חופשי יומי "חופשי ארצי" רכבת
15 ק"מ הרצליה תל אביב 9 ₪ 16 ₪ 255 ₪
חיפה קריות 9 ₪ 16 ₪ 255 ₪
ראש העין תל אביב 9 ₪ 16 ₪ 255 ₪
לב המפרץ קריות 9 ₪ 16 ₪ 255 ₪
40 ק"מ תל אביב רחובות 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
תל אביב בית יהושע 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
תל אביב נתניה 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
תל אביב כפר סבא 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
תל אביב חדרה 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
חיפה כרמיאל 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
תל אביב אשדוד 18 ₪ 28 ₪ 255 ₪
75 ק"מ ירושלים תל אביב 24 ₪ 37 ₪ 410 ₪
אשקלון תל אביב 24 ₪ 37 ₪ 410 ₪
חדרה תל אביב 24 ₪ 37 ₪ 410 ₪
בנימינה תל אביב 24 ₪ 37 ₪ 410 ₪
באר שבע אשדוד 24 ₪ 37 ₪ 410 ₪
120 ק"מ חיפה תל אביב 27 ₪ 42 ₪ 610 ₪
כרמיאל תל אביב 27 ₪ 42 ₪ 610 ₪
באר שבע תל אביב 27 ₪ 42 ₪ 610 ₪
נהריה תל אביב 27 ₪ 42 ₪ 610 ₪
120+ ק"מ באר שבע חיפה 54 ₪ 74 ₪ 610 ₪
עכו אשדוד 54 ₪ 74 ₪ 610 ₪

מפת אזורים

"חופשי ארצי" תקף לאזור 1+2 | "חופשי אזור 1" - תקף באזור 1 בלבד
אזור 2 אזור 1 אזור 1 ללא מע"מ